BADEM OYUNU OYNAYIN

EVDE ETKİNLİK TAVSİYELERİ

Elazığ yöresine ait olan bu oyunumuzun adı Badem olsa da sizler bunun yerine fındık, fıstık vb. kuruyemişleri de kullanabilirsiniz. Oyuna başlarken

Oyuncular bademlerini ve bilyelerini alarak düzgün yüzeyli alanda toplanırlar. Ceplerinden, belirlenen sayıda çıkardıkları bademleri ikişer ikişer ve arka arkaya düz bir hizada dizerler. Bir badem çifti ile arkasındaki badem çifti arasında iki veya üç karış mesafe bırakılır.
Oyuncular, sayışma veya başka bir yöntemle belirledikleri atış sıralarına göre, en öndeki birbirine bitişik badem çiftinden iki, üç metre ileriye çizilen atış çizgisinin arkasında yerlerini alırlar.
Atış sırasında birinci olan oyuncu, bilyesiyle ilk badem çiftini vurmaya çalışır. Vurup da iki bademi birbirinden ayırırsa bu bademleri utar ve bir atış hakkı daha elde
eder. Bu kez bilyesinin düştüğü yerden sıradaki badem çiftine atış yapar. Bademleri vurduğu sürece bilyesinin düştüğü yerden atışlarını yapmaya devam eder. Bademleri vuramadığında, atış sırası ikinci oyuncuya geçer.
Sıradaki oyuncu, çizginin gerisinden bilyesini badem çiftine atar. Bu oyuncu ikinci vuruşundan itibaren atışlarını bilyesinin düştüğü yerden gerçekleştirir.
Oyun aynı şekilde oynanmaya devam eder. En çok badem vuran oyunu kazanır.

BADEM OYUNU OYNAYIN
16.04.2020