GÖLGE OYUNU SAHNESİ YAPIN

EVDE ETKİNLİK TAVSİYELERİ

Gölge oyunu denince aklımıza hemen kültürümüzün önemli bir parçası olan Karagöz ve Hacivat geliyor. Küşteri Meydanı da denen gölge oyunu sahnesini oluşturduktan sonra kolaylıkla bulabileceğiniz Karagöz ve Hacivat metinleri ile eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kediler, kuşlar, köpekler ile kendi kahramanlarınızı ve hikayenizi de oluşturabilirsiniz.
Ayrıca fen etkinligi olarak da ışık ve gölge kavramları üzerinde durabilirsiniz. Işık kaynağımızın önüne herhangi bir nesne koyduğumuzda kaynağın tersi istikametinde oluşan karaltıya gölge denir. Gölgenin koyu rengini etkileyen etmenlerse nesnenin saydamlık derecesi ve ışık kaynağının şiddetidir. Gölgenin boyutunu belirleyen ise ışık kaynağının açısıdır. Gölgenin büyüklüğü ise nesnenin ışıkla perde arasındaki gidiş gelişleriyle değişir. Eğer ışığa yaklaşırsa perdede ebatı büyür, uzaklaşırsa ebatı küçülür.

Aşağıdaki linklerden sahnenin nasıl yapılacağını izleyebilirsiniz. Sahnelerinizi yaptıktan sonra ne kadar eğlendiğinizi merak ettiğimiz için video ya da fotoğraflarınızı bizlere gönderirseniz mutluluğunuza ortak olmak isteriz.

https://www.trtcocuk.net.tr/vide…/surpriz-kutusu-golge-oyunu

GÖLGE OYUNU SAHNESİ YAPIN
11.05.2020